Kraków po raz trzeci wybiera księgarnie roku!

Centra działań lokalnych środowisk kulturalnych i kameralne wspólnoty otwarte na wszystkich, którym książka jest najbliższa – niezależne księgarnie ponownie startują do wyścigu o głosy mieszkańców i mieszkanek Krakowa! Rusza trzeci plebiscyt na księgarnie roku, organizowany przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. W akcji bierze udział aż 37 księgarń i antykwariatów, na które można głosować do 8 grudnia – na miejscu w księgarniach, na stronie internetowej akcji lub w wybranych ośrodkach i instytucjach kultury.
Według raportów to właśnie w stacjonarnych księgarniach najczęściej kupujemy książki, wbrew obiegowej opinii o dominacji na tym polu sklepów internetowych. Nie może być inaczej, skoro tylko w takich kameralnych miejscach możemy przekonać się, jak różnorodne są wydawnictwa książkowe, i otrzymać prawdziwie fachowe porady księgarzy i księgarek – ludzi, którzy wiedzą o książkach właściwie wszystko.
Wybierzmy najlepsze z najlepszych! Trzecia odsłona plebiscytu na księgarnie roku trwa od 4 listopada do 8 grudnia. W akcji bierze udział 37 krakowskich księgarń i antykwariatów z poniższej listy, w tym miejsca z historią sięgającą czasów przedwojennych, zupełnie nowe punkty na literackiej mapie miasta, księgarnie ogólnoasortymentowe i specjalistyczne, zorientowane na literaturę dziecięcą, komiks czy publikacje w językach obcych, maleńkie dziuple wypełnione starymi książkami, księgarnie muzealne, miejsca dobrze znane bywalcom centrum i te położone poza nim. Wszystkie niesieciowe i tak samo ważne!
Głosować można na miejscu w księgarniach lub na stronie internetowej ksiegarnie.miastoliteratury.pl. W tym roku urny do głosowania pojawią się również w kilkunastu krakowskich instytucjach kultury, kinach, bibliotekach i klubach – oddać głos będą mogli wszyscy krakowianie i krakowianki. Wystarczy zaznaczyć krzyżyk przy nazwie jednej ulubionej księgarni i wrzucić kartę do głosownia do urny. Można również zostawić komentarz z uzasadnieniem swojego wyboru.
Księgarnie z trzema najwyższymi wynikami otrzymają na rok Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO, zostanie też przyznany tytuł Antykwariatu Roku dla najlepszej księgarni drugoobiegowej. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 grudnia podczas specjalnej gali w klubie Hevre (ul. Meiselsa 18). Dla zwycięskich księgarń zostaną m.in. zrealizowane kampanie promocyjne w prasie i w przestrzeni miejskiej.
Akcji towarzyszy kampania spotowa, do której swoich głosów użyczyli Anna Dymna i Tomasz Schimscheiner. Sprawdźcie, jak opowiadają o fascynującym środowisku kulturalnym krakowskich księgarń – świecie „pożeraczy” smakowitych publikacji, zarówno nowych, jak i klasycznych.
Głosujmy i wspierajmy niezależne księgarstwo w Krakowie! Więcej na stronie: ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Plebiscyt na księgarnie roku to część pakietu działań na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju rynku książki wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wsparcie dla księgarń obejmuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, z którego korzysta obecnie 13 miejsc w Krakowie, doroczny konkurs na wspieranie działalności kulturalnej w księgarniach organizowany przez Wydział Kultury, działania przy literackich festiwalach oraz plenerowe kiermasze antykwariuszy w przestrzeni publicznej. Organizatorami akcji są Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu KMLU.
Księgarnie i antykwariaty biorące udział w plebiscycie:
- Antykwariat 9wrota
- Antykwariat Abecadło
- Antykwariat PiBook
- Antykwariat SK
- Antykwariat Szklane Domy
- Bunkier Bookstore MOCAK
- Cafe NOWA Księgarnia
- De Revolutionibus Books&Cafe
- Fankomiks
- Główna Księgarnia Naukowa
- Jak wam się podoba. Sklep z książkami
- Książkoteka
- Księgarnia Akademicka
- Księgarnia Art Bookstore – Gmach Główny MNK
- Księgarnia Art Bookstore – Kamienica Szołayskich
- Księgarnia American Bookstore – ulica Sławkowska
- Księgarnia American Bookstore – ulica Stradomska
- Księgarnia Budowlana FERT
- Księgarnia CUD
- Księgarnia Francuska Edukator
- Księgarnia Italicus
- Księgarnia Jedynka
- Księgarnia Karakter
- Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo
- Księgarnia Muza II
- Księgarnia Muzyczna Kurant
- Księgarnia Pod Globusem
- Księgarnia PWM
- Księgarnia WAM
- Księgarnia Wydawnictwa Austeria –Synagoga Poppera
- Księgarnia Wydawnictwa Austeria – Synagoga Wysoka
- Lokator
- Massolit Books & Cafe
- Microscup
- MOCAK Bookstore
- Spółdzielnia Ogniwo
- Szafa Pełna Książek
Krakowskie miejsca kultury, w których można oddać głos:
- Alchemia, ul. Estery 5
- Betel, plac Szczepański 3
- Biblioteka Kraków – filie nr 3, 21, 46 i 48
- Café Szafé, ul. Felicjanek 10
- Cheder Cafe, ul. Józefa 36
- Drukarnia, ul. Nadwiślańska 1
- Hevre, ul. Meiselsa 18
- Hummus Amamamusi, ul. Meiselsa 4
- Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
- Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
- Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 5
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1
- Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 18
Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Źródło: informacja prasowa